TRACK &
FIELD
ROAD
RUNNING
CROSS
COUNTRY
SPORTSHALL
 

Members Login
Members, please log in here to access the members only areas:
Username

Password


Register Here

Forgot password?

London 2012 Web Site
Team GB (BOA)
Sport England
AAA Standards
English Schools Athletic Association Standards
British Athletics

News Archive Search

Search News:

Select a month, year & click Search

June 2022 News Reports

04/06/2022  Parkruns  details

Consolidated club report
This is a list of members of Huntingdonshire AC who participated at a parkrun on 4.06.2022
St Albans parkrun
A total of 363 runners took part.
P41 Arseniy SUVOROV 21:26
Ferry Meadows parkrun
A total of 492 runners took part.
P4 Joseph REINDEL 18:19
P11 Natty CLIFFORD 18:52
P40, 4th Lady Lola FLETCHER 21:07
Huntingdon parkrun
A total of 292 runners took part.
P3 David HUDSON 16:41
P4 Simon MEAD 17:37
P14 Richard ADAMSON 20:06, 50th parkrun!
P15, 3rd Lady, Ieva KLAVINA 20:09
P44, 1st Vet65 Bruce GRIMLEY 23:19
P45 David SPURLE 23:22
P111 Dominic MEAGHER 26:51
P117 Yvette ADAMSON 27:20
P126 Vicky BURKE 28:10
P160 Jo CHATWOOD 29:25
P180 Lesley JACKSON 30:47
Fell Foot parkrun, Newby Bridge
A total of 280 runners took part.
P1 Aedan LYDON 17:35
P25, 1st Lady, Esme LYDON 21:25
parkrun Pole Mokotowskie, Poland
A total of 66 runners took part.
P1 Tim JONES 17:23
Hunstanton Promenade parkrun
A total of 68 runners took part.
P4 Harrison EVANS 20:22
Storeys Field parkrun
A total of 352 runners took part.
P5 Darren PRESTON 17:03
P15 1st age cat SM30 Joshua ANSELL 18:46 3rd fastest run
P38 Matthew HISCOCK 20:10
P121 James STOCKER 24:06
Sandringham parkrun
A total of 317 runners took part.
P6 Tom OLIVER 18:46
North Walsham parkrun
A total of 79 runners took part.
P1 James Michael ORRELL 16:40 PB Course and age cat record!



Posted by ;Wayne Dubose on 08/06/2022 08:46:48

04/06/2022  South Cambridge Marathon  details
1st Ty Farrer 2:43:23 (won by 16 minutes)

Posted by ;Wayne Dubose on 06/06/2022 10:02:33

04/06/2022  BMC Classic, Milton Keynes  details

800m - 1st Tom Waterworth (age 14) 1:54.98 (and not as indicated in video)
Under 17 Men's club record - 1:54.6
5th in U17M national rankings
Another year to go in this age group

1500m - 1st Noah Scott-Donkin 4:23.46 (PB by 10 secs; 29th in U15B national rankings)

1500m SC - 1st Dom Pauley 4:40.58 (currently 2nd in U17M national rankings over JM height with 4:35.9)

3000m - 1st Ollie Mills 9:00.14 (12-sec PB; won by 18 secs)



Posted by ;Wayne Dubose on 06/06/2022 13:10:15

05/06/2022  Club Champs - 100m, 1500m  details
80m Race 1            
1 Jamar Eason U11B 13.2 G  
80m Race 2            
1 Izzy Hilton U11G 14.6 G PB
100m Race 1            
1 Josh Upward U13B 14.0 G  
2 George Connell U13B 14.1 S PB by 0.4
3 Kenzo Rwegoshora U13B 15.1 B PB
4 Edward Simson U13B 15.5   PB
100m Race 2            
1 Jessica Waterworth U13G 14.7 G  
2 Anjola Opaleye U13G 14.7 S PB
3 Freya Ambler U13G 15.6 B  
4 Lola Preston U13G 17.6   PB
100m Race 3            
1 Connor Daniels U15B 13.1 G  
2 Noah Scott-Donkin U15B 13.6 S PB
3 Liam Morris U15B 13.8 B PB by 0.6
4 Zack Rodriquez U15B 15.0   PB
100m Race 4            
1 Molly Webster U15G 13.8 G PB by 1.0
2 Isla Wood U15G 14.4 S PB by 0.3
3 Izzie Newman U15G 14.5 B  
4 Rebecca Davies U15G 14.5   PB by 0.3
100m Race 5            
1 Cillian Murphy U17M 11.7 G  
2 Lewis Wing U17M 11.9 S  
3 Mackenzie McDonald U17M 12.3 B  
4 Toby Carroll U17M 13.4   =PB
100m Race 6            
1 Ayo Opaleye U20M 11.0 G PB by 0.2
2 Zachary Bowes U20M 11.9 S PB by 0.4
3 Yinka Opaleye M45 12.7 G  
4 Ashton Webb U20M 13.0 B PB
100m Race 7            
1 Sophie Bambridge U20W 13.3 G  
2 Moria Howard U17W 13.8 G  
3 Caitlan Burke U17W 14.4 S  
4 Tamzin Digpal-Race U17W 14.4 B =PB
5 Vicky Burke W45 18.7 G  
1000m Race 1            
1 Joshua Spavins U11B 3:44.4 G PB
2 Izzy Hilton U11G 4:11.0 G PB
3 Jamar Eason U11B 4:25.6 S PB
1500m Race 1            
1 Esme Lydon U13G 5:34.0 G  
2 Cara Still U15G 5:44.7 S PB
3 Molly Webster U15G 6:26.7 G PB by 19.8
4 Izzie Newman U15G 6:41.9 S PB
1500m Race 2            
1 George Connell U13B 5:07.2 G PB by 13.7
2 Harry Pateman U13B 5:09.6 S  
3 Ethan Locke U13B 5:15.9 B  
4 Lola Fletcher U17W 5:30.6 G  
5 Charlie Irons U13B 5:32.8   PB
6 Caitlan Burke U17W 6:42.6 S  
7 Kenzo Rwegoshora U13B 6:59.3   PB
1500m Race 3            
1 Noah Scott-Donkin U15B 4:25.7 G  
2 Darren Preston M45 4:37.8 G  
3 Aaron Hawkins U17M 4:57.3 G  
4 Zachary Bowes U20M 5:10.2 G PB
5 Nathaniel Clifford U15B 5:21.2 S  
6 Liam Morris U15B 5:28.8 B PB by 36.8
7 Matt Hilton M40 5:29.6 S PB
8 Derek Darnell M60 5:36.2 B  


Posted by ;Wayne Dubose on 05/06/2022 18:18:31

07/06/2022  5M Handicap Race  details
Actual times 1st Lesley Jackson 51:02 2nd Bruce Grimley 36:51 3rd Dave Spurle 36:24 4th Dominic Meagher 45:18 5th Matt Hiscock 34:56 6th Joe Kerins 39:00 7th Jo Chatwood 45:52 8th Angela King 50:15

Posted by ;Wayne Dubose on 08/06/2022 15:46:53

08/06/2022  County Development Meet, St Ives  details

County Championship Medallists

Dave Hudson - VM 5000m Gold (beating his own club VM record by 3.68 secs with 15:30.32 - 3rd in M40 national rankings)

Ollie Mills - U20M 3000m Gold

Aedan Lydon - U17M 3000m Gold

Noah Scott-Donkin - U15G 3000m Gold - 9:33.0 for 13th in U15B national rankings

Joseph Reindel - U20M 3000m Silver

Tamzin Digpal-Race - U17W JT Silver

Oskar Scott-Donkin - U17M JT Silver

Sam Jackson - U17M JT Bronze

Oliver Albone - U15B 3000m Bronze

 

11 victories

43 PBs

 

U11's 80m

4th Jamar Eason 14.13

100m R1

2nd Jason Bogle 11.15

4th Cillian Murphy 11.81

100m R2

2nd Mackenzie McDonald 12.54

4th Yinka Opaleye 12.73

100m R3 w/s -1.8

1st Ashton Webb 12.90 PB

2nd Lizzy Harrison 12.97

3rd Harry Exell 13.08

5th Moria Howard 13.99

100m R4 w/s -0.8

1st Sophie Bambridge 13.49

2nd Joshua Upward 13.87

3rd Samuel Woodhall 13.88 PB by 0.04

5th Vincent Forkner 14.03 PB by 0.03

6th Molly Webster 14.11

100m R5

3rd Izzie Newman 14.49

4th Isla Wood 14.51 PB

7th Jessica Waterworth 15.40

100m R6

3rd Anjola Opaleye 14.88 PB

4th Zack Rodriquez 14.95 PB

5th Rebecca Davies 14.97

6th Eleanor Stewart 15.98 PB

100m R7

2nd Freya Ambler 15.84

150m U11s

3rd U11s Jamar Eason 26.41 PB

200m R3 w/s -1.9

1st Sawyer Preston 26.16 PB by 2.8 secs

2nd Harry Exell 26.36

3rd Lizzy Harrison 26.75

200m R4

1st Liam Morris 28.24

2nd Samuel Woodhall 28.51 PB

4th Joshua Upward 28.72

200m R6

1st Molly Webster 29.21 PB by 1.3

4th Izzie Newman 30.91

5th Frankie Benstead 31.84

6th Jessica Waterworth 32.40

200m R7

1st Daniel Brook 30.95 PB by 2.25

2nd Anjola Opaleye 31.71 PB by 0.28

3rd Rebecca Davies 31.79

200m R8

2nd Freya Ambler 33.35

3rd Eleanor Stewart 33.86 PB

800m R1

3rd Kieran Still 2:21.52

4th William Crowther 2;24.02 PB by 13.38

6th George Connell 2:29.16

8th Harry Pateman 2:31.53 PB by 2.17

10th Esme Lydon 2:40.23 PB by 7.97

800m R2

1st Liam Morris 2:30.33 PB by 4.87

2nd Frankie Benstead 2:30.57 PB by 3.13

3rd Ethan Locke 2:32.64 PB by 14.89

4th Charlie Irons 2:34.92 PB

5th Samuel Gibbons 2:36.15 PB

7th Cara Still 2:41.54

800m R3

1st Daniel Brook 2:39.60 PB by 16.1

3rd Hollie Baynes 3:06.85

4th Micah Howell 3:07.15 PB

6th Lily Reindel 3:10.31 PB

7th Zack Rodriquez 3:20.20 PB

3000m R1

Sen/U20's 1st Oliver Mills 9:02.11

3rd Joseph Reindel 9:56.55

3000m R2

U15/U17 1st Aedan Lydon 9:21.50

3rd Noah Scott-Donkin 9:33.00 PB

6th Oliver Albone 10:12.85 PB

10th Aaron Hawkins 10:25.95 PB by 7.85

11th Nathaniel Clifford 10:49.5 PB

5000m

3rd David Hudson 15:30.32 PB by 2.6

8th James Orrell 16:04.98 PB by 13.62

9th Martin Amos 16:08.65 PB

14th Simon Bowman 16:43.70 PB

15th Tyrone Farrer 16:56.87

18th Xavier Mathieu 18:37.43 PB

U17W JT

2nd Tamzin Digpal-Race 29.97 PB by 1.22

U17M JT

2nd Oskar Scott-Donkin 24.84 PB

3rd Sam Jackson 21.66

U13/15 LJ

3rd Anjola Opaleye 3.60

4th Muna Mokah 3.58 PB by 19 cms

5th Max Carrington 3.42 PB by 30 cms

8th Eleanor Stewart 3.17

9th Jessica Waterworth 3.16 PB by 25 cms

U17+ LJ

1st Cillian Murphy 5.86 PB by 60 cms

2nd Mackenzie McDonald 5.17

3rd Oskar Scott-Donkin 5.11 PB

4th Sophie Bambridge 4.89

5th Yinka Opaleye 4.79

6th Moria Howard 4.39

7th Vincent Forkner 4.21 PB by 24 cms



Posted by ;Wayne Dubose on 09/06/2022 11:44:33

10/06/2022  Marston Forest 10k  details
93rd Jim Stocker 22:25 (1st M70)

Posted by ;Wayne Dubose on 12/06/2022 14:45:00

11/06/2022  Parkruns  details

Consolidated club report
This is a list of members of Hunts AC who participated at a parkrun on 11.06.2022
This week we celebrated our home parkrun, Huntingdon parkrun 400th event!

Bushy parkrun
A total of 1107 runners took part.
23, Natty CLIFFORD, 19:29
Woodhouse Moor parkrun
A total of 426 runners took part.
1st, David HUDSON, 15:54
Basildon parkrun
A total of 115 runners took part.
2nd ,Ty FARRER, 17:41
St Albans parkrun
A total of 346 runners took part.
72, Arseniy SUVOROV, 24:12
108, Sasha SUVOROV, 25:40
Ferry Meadows parkrun
A total of 451 runners took part.
21, 2nd Lady Esme LYDON 20:23 PB
Wimpole Estate parkrun
A total of 300 runners took part.
142, Tim JONES, 28:31
Huntingdon parkrun
A total of 274 runners took part.
1st, James ORRELL ,17:05
6, Richard ADAMSON, 19:19
14 Matthew HISCOCK 20:43
28, 2nd Lady, Ieva KLAVINA 22:19
32, David SPURLE, 23:04
39, Bruce GRIMLEY 23:04
110, Yvette ADAMSON 27:37
111, Diane BUNCH, 27:45
112, Dominic MEAGHER 27:51
March parkrun
A total of 125 runners took part.
1st Simon MEAD, 18:28
Llanerchaeron parkrun
A total of 57 runners took part.
16, Ben BOWEN, 23:48
Millennium Country parkrun, Forest of Marston Vale
A total of 107 runners took part.
2nd, John UFF, 16:57
6, 1st Lady, Shelley DUFFY, 20:17



Posted by ;Wayne Dubose on 17/06/2022 09:43:21

11/06/2022  Norfolk Schools Championships, Norwich  details

Intermediate Girls TJ - 1st Moria Howard 10.72m
- PB by 10 cms
- 20th in U17W national rankings
- 11 cms from U17W/U20W/SW club records
Junior Boys 300m – 2nd Sawyer Preston 40.7 PB
Senior Boys SP – 3rd Ashton Webb 11.20m (69th in U20M national rankings)
Senior Boys JT – 3rd Ashton Webb 32.61m PB by 94 cms
Senior Girls LJ – 1st Sophie Bambridge 5.04m


Posted by ;Wayne Dubose on 17/06/2022 09:21:47

11/06/2022  Ferry Meadows Parkrun  details

21st Esme Lydon 20:23
- 2nd female overall
- 1st JW11-14
- PB by 39 secs
- New U13G Parkrun Club Record, beating Issy Wilkins 20:45 set in 2016


Posted by ;Wayne Dubose on 11/06/2022 15:09:04

12/06/2022  Sublime 10k, Peterborough  details

1st Martin Amos 33:38.4 (PB by 48.6 secs)
2nd Aedan Lydon 33:56.8 (PB by 58.2 secs; 1st Male Junior; U17M Club Record, beating Dylan Tomaselli 34:57 set in 2020)
4th Simon Bowman 35:00.9 (PB by 61.1 secs)
5th Simon Mead 35:19.5 (1st M45)
9th Ty Farrer 36:00.3 (3rd M45)
16th Lucy Mapp 38:25.4 (1st Female)
30th Joshua Ansell 40:12.7 (PB by 51.3 secs)
39th Ieva Klavina 41:39.8 (1st W40)
77th Lola Fletcher 45:59.2 (1st Female Junior; first-ever 10k)
143rd Luke Clifford 52:13.5 
187th Dominic Meagher 55:03.3 PB
196th Jo Chatwood 55:45.8 PB
283rd Lesley Jackson 1:01:08.4 PB
325th Casey Stamp 1:05:42.1 PB
Men's Team Winners - Hunts AC (Martin Amos, Aedan Lydon, Simon Bowman)
Women's Team Winners - Hunts AC (Lucy Mapp, Ieva Klavina, Lola Fletcher)


Posted by ;Wayne Dubose on 12/06/2022 14:02:19

12/06/2022  Southern Athletics League, Braintree  details

Men's A 100m

1 Jason BOGLE 11.5
Men's B 100m
2 Dan STEEL 12.6
Men's A 200m
1 Jason BOGLE 22.7
Men's B 200m
2 Andy Stowe 27.5
Men's A 400m
1 Tom WATERWORTH 50.7 (1st ever 400m race)
Men's B 400m
1 Sebastian DARNELL 53.4 (PB by 1.4)
Men's A 800m
4 Daniel RYDER 2:18.5
Men's B 800m
4 Derek DARNELL 2:40.7
Men's A 1500m
4 James ORRELL 4:36.1
Men's A 3000m
1 James ORRELL 9:23.8 (PB by 3.89)
Men's B 3000m
2 Darren PRESTON 9:48.2
Men's A 110mH
1 Dan STEEL 20.4
Men's A 400mH
2 Andrew STOWE 77.1
Men's A High Jump
1 Dan STEEL 1.63
Men's B High Jump
3 Andrew STOWE 1.28 (PB by 28 cms)
Men's A Pole Vault
1 Dan STEEL 2.60
Men's B Pole Vault
1 Richard PHELAN 2.60
Men's A Long Jump
1 Dan STEEL 6.08
Men's B Long Jump
3 Andrew STOWE 4.07 PB
Men's A Triple Jump
2 Dan STEEL 12.36
Men's A Shot Putt
4 Steven BURKE 9.05
Men's B Shot Putt
3 Dan STEEL 8.82
Men's A Discus
4 Robert ELLINGHAM 28.21
Men's B Discus
3 Steven BURKE 27.60
Men's A Hammer
2 Steven BURKE 35.55
Men's B Hammer
2 Robert ELLINGHAM 35.03
Men's A Javelin
4 Dan STEEL 36.10
Men's B Javelin
3 Kuldip DIGPAL 29.79
Men's NS Javelin
Steve Burke 28.35
Men's 4x100m
1 Huntingdonshire AC 48.4
Men's 4x400m
1 Huntingdonshire AC 4:03.9
Women's A 100m
1 Iona NEWBEGIN 12.6
Women's B 100m
1 Lizzie HARRISON 13.0
Women's A 200m
1 Lizzy Harrison 26.1
Women's A 800m
5 Amelia DARNELL 2:41.8
Women's A 3000m
4 Alba VIDAL CACHARRÓN 26:30.1
Women's A High Jump
3 Jo Abel 1.18
Women's B High Jump
2 Sandra PEDLEY 1.08
Women's A Pole Vault
1 Sandra PEDLEY 2.10 (=Club VW Record)
Women's A Triple Jump
3 Maisie ISAAC 9.32
Women's A Shot Putt
4 Jo ABEL 6.02
Women's B Shot Putt
3 Sandra ACTON 3.24
Women's A Discus
5 Sandra PEDLEY 11.36
Women's B Discus
2 Sandra ACTON 9.18
Women's A Javelin
5 Sandra PEDLEY 9.27
Women's B Javelin
3 Sandra ACTON 5.94

1 Colchester Harriers 263
2 Braintree & District AC 254
3 Huntingdonshire AC 227



Posted by ;Wayne Dubose on 15/06/2022 14:11:21

14/06/2022  Kettering Open Meet  details

Fourteen-year-old Noah Scott-Donkin ran 4:17.75 for the 1500m to achieve the English Schools standard (4:20.0) and go 13th in the U15B national rankings.
Two months ago, Noah’s PB was 4:47.7.
Tom Waterworth generously paced Noah, finishing just ahead with 4:17.52 to win the race.


Posted by ;Wayne Dubose on 17/06/2022 08:31:40

17/06/2022  Tommy Clay Development Series, Boston  details
100m Lewis Wing 11.6 PB by 0.2

Posted by ;Wayne Dubose on 24/06/2022 12:26:00

18/06/2022  Parkruns  details

This is a list of members of Huntingdonshire AC who participated at a parkrun on 18.06.2022 
Nobles parkrun
A total of 63 runners took part.
P38, Tom GIBSON 31:36
Ferry Meadows parkrun
A total of 419 runners took part.
P4 Natty CLIFFORD 18:57
P21, 2nd Lady Lola FLETCHER 20:49
Huntingdon parkrun
A total of 217 runners took part.
P1 David HUDSON 15:54
P2 James Michael ORRELL, 16:28 PB
P15, Matthew HISCOCK 20:43
P18, 2nd Lady, Amelia DARNELL, 22:03 PB
P21, Bruce GRIMLEY, 22:13 (First Vet65)
P73, Dominic MEAGHER, 26:27 PB
P151, Lesley JACKSON, 31:27
P152, Jo CHATWOOD, 31:27
Barclay parkrun
A total of 103 runners took part.
P9 Arseniy SUVOROV, 21:33 PB
Holkham parkrun
A total of 133 runners took part.
P2 Harrison EVANS, 18:30
Sixfields Upton parkrun
A total of 187 runners took part.
P2, John UFF, 18:04
P14, Shelley DUFFY, 20:28
Coldham’s Common parkrun
A total of 272 runners took part.
P188, Diane BUNCH, 27:11
Storeys Field parkrun
A total of 337 runners took part.
P3 Simon MEAD, 16:49 PB
P4, Ty FARRER, 16:49 PB
P17, Joshua ANSELL, 18:37 PB
P32, 2nd Lady, Alison STEWART, 19:50 PB
P67, Ieva KLAVINA, 21:41
P118, James STOCKER, 23:35


Posted by ;Wayne Dubose on 21/06/2022 07:10:57

19/06/2022  Jubilee Junior Parkrun  details
While George Connell placed first in the latest Jubilee Junior Parkrun with 7:22, Esme Lydon finished in the runner-up position, taking 26 seconds off her personal best with 7:42 and missing the club record set by Freya Harris four weeks ago by a single second. Esme is the 6th fastest girl ever over this course, just 14 seconds from the fastest ever.

Posted by ;Wayne Dubose on 19/06/2022 12:53:28

19/06/2022  Green Wheel Relay  details
  Green Wheel Relay, 19 Jun 2022    
  The Warriors Time Cumulative
1st Leg Luke Clifford - 17th fastest leg; 17th overall 01:07:31 01:07:31
2nd Leg Lola Fletcher - 8th fastest leg; 12th overall 00:29:52 01:37:23
3rd Leg Duane Tomaselli - 5th fastest leg; 11th overall 00:39:00 02:16:23
4th Leg Duane Tomaselli - 7th fastest leg; 9th overall 00:56:03 03:12:26
5th Leg Isaac Ellard - 1st fastest leg; 7th overall 00:44:57 03:57:23
6th Leg Joseph Reindel - 6th fastest leg; 7th overall 00:50:28 04:47:51
7th Leg Isaac Ellard - 1st fastest leg; 3rd overall 00:31:59 05:05:05
  Hunts Belles    
1st Leg Ieva Klavina - 9th fastest leg; 9th overall 00:56:40 00:56:40
2nd Leg Sabrina Crothall - 5th fastest leg; 7th overall 00:28:57 01:25:37
3rd Leg Gemma Sandells - 13th fastest leg; 7th overall 00:43:14 02:08:51
4th Leg Lucy Mapp - 12th fastest leg; 7th overall 00:59:19 03:08:10
5th Leg Hanna Brickell - 11th fastest leg; 9th overall 01:00:40 04:08:50
6th Leg Lucy Mapp - 4th fastest leg; 8th overall 00:50:11 04:59:01
7th Leg Shelley Duffy - 6th fastest leg; 5th overall 00:38:34 05:22:42
  Hunts Belles - 1st women's team finishers    
       
Stage 1 - 8.3 miles Embankment to Eye    
Stage 2 - 4.2 miles Eye to Bull PH, Newborough    
Stage 3 - 6.4 miles Bull PH, Newborough to Northborough Primary School    
Stage 4 - 8.2 miles Packhorse PH Northborough to Ferry Meadows    
Stage 5 - 8.6 miles Ferry Meadows to Norman Cross    
Stage 6 - 7.61 miles Norman Cross to Stanground    
Stage 7 - 5.7 miles Stanground to Peterborough Embankment    


Posted by ;Wayne Dubose on 20/06/2022 11:08:39

22/06/2022  Peterborough 5k/3k Series, Eye  details

5k
4 James Orrell 16:13 (1st U20M)
9 John Uff 16:40 (1st M40)
15 Aedan Lydon 17:04 (3rd U17M)
18 Joseph Reindel 17:17 
19 Harrison Evans 17:32 
20 Brandon Ballard 17:46 
26 Dylan Tomaselli 17:59 
44 Duane Tomaselli 18:47 
49 Ian Marshall 19:10 
57 Ieva Klavina 19:34 (1st W40)
60 Shelley Duffy 19:48 (2nd W40)
62 Hanna Brickell 19:53 (2nd W35)
116 Bruce Grimley 22:00 (2nd M65)
125 Christina Cowles 22:33 
168 Simon Mead 24:33 
206 Alan Burgin 26:10 
213 Luke Clifford 26:19 
222 Phil Young 26:37 
256 Jess Mann 28:16
3k
2 Harry Pateman 10:59 (1st U13B)
3 Oliver Albone 11:04 (2nd U13B)
4 Ethan Locke 11:04
5 Natty Clifford 11:05 (3rd U13B)
9 Lola Fletcher 11:33 (1st Girl)
11 Esme Lydon 11:37 (2nd Girl; 1st U13G)
14 Finley Pask 12:04
29 Lily Reindel 13:56


Posted by ;Wayne Dubose on 23/06/2022 15:54:57

23/06/2022  Club Champs - PV  details

SM:  1sr Dan Steel 3.01

VW:  1st Sandra Pedley 2.01



Posted by ;Wayne Dubose on 27/06/2022 11:20:10

25/06/2022  Eastern Champs, Cambridge  details

(Bedfordshire, Cambridgeshire, Essex, Hertfordshire, Norfolk, Suffolk and Lincolnshire)

22 athletes

4 gold

10 silver

8 bronze

22 medals – most ever

22 competitors – most ever

U20M TJ Ayo Opaleye 14.49 (1) & 14.14 PB U20M Club Record by 37 cms; 6th in U20M national rankings

U17W HT Willow Bedding 49.75 (1)

U17W DT Willow Bedding 26.63 (1)

U20W LJ Sophie Bambridge 5.16 (1) Outdoor PB by 10 cms

U13B 100m Samuel Woodhall 13.61 (2) PB by 0.27 w/s +0.6

U13B 100m Joshua Upward 13.76 (3) PB by 0.03 w/s +0.6

U13B 200m Samuel Woodhall 28.38 (2) w/s +1.6 PB by 0.13

U13B 800m Final Frankie Benstead 2:27.3 (5) PB by 3.27
Harry Pateman 2:30.0 (7) PB by 1.53
Ethan Locke 2:34.0 (12)

U13B LJ Samuel Woodhall 3.80 (3)
U13G 100m Anjola Opaleye 14.40 (3) PB by 0.48 w/s +0.0

U13G LJ Anjola Opaleye 3.65 (9)
U13G SP Anjola Opaleye 6.89 (2) PB by 45 cms

U15B 200m Final Harry Exell 26.3 (5) w/s -0.9
U15B 300m Final Sawyer Preston 39.87 (2) PB by 0.8
U15B TJ Max Carrington 8.47 (3) PB by 21 cms
U15G 100m Izzie Newman 14.3 (7)

U15G 200m ht 1 Izzie Newman 31.34 (4) w/s -1.7
U15G 200m Izzie Newman 30.76 (5) w/s -1.8

U15G 800m Final Hollie Baynes 3:11.7 (8)
U15Gs 75mH Final Francesca Pittman 13.52 (7) w/s -1.7 PB by 0.26
U15G TJ Francesca Pittman 9.07 (5) PB
U15G SP Hollie Baynes 7.49 (2)

U15G DT Hollie Baynes 17.61 (4) PB by 2.53
U17M 100m Mackenzie McDonald 12.75 (5) w/s +0.4

U17M LJ Mackenzie McDonald 5.06 (2)

U17W LJ Moria Howard 4.73 (3)

U17W TJ Moria Howard 10.78 (2) PB by 6 cms

U17W SP Tamzin Digpal-Race 9.76 (3)

U17W JT Tamzin Digpal-Race 29.86 (3)

U20M TJ Nikolaos Tirchineci 12.17 (4)

U20M SP Thomas Smith 11.01 (2)

U20M DT Thomas Smith 29.99 (2)

U20M HT Thomas Smith 37.44 (2)

U20W 200m Lizzie Harrison 26.45 (3) w/s +1.2

SM JT Kuldip Digpal 31.74 (5)



Posted by ;Wayne Dubose on 27/06/2022 11:19:28

25/06/2022  Anglian Schools Combined Events, Norwich  details

1st Dave Hudson 32:23.5
2nd Simon Mead 35:10.1 (1st M45)
19th Hanna Brickell 41:55.3 (3rd W35; PB by 1:58)
30th Lola Fletcher 43:50.1 (1st Junior Girl; PB by 2:09)
55th Christina Cowles 48:24.6
113th Vicky Burke 56:29.3 PB
Fun Run
1st Finley Pask 9:22.5


Posted by ;Wayne Dubose on 26/06/2022 12:09:04

25/06/2022  Great Denham Parkrun  details

8th Esme Lydon (age 11) 19:54

-        First female finisher

-        Course PB by 76 secs

-        13G Club Parkrun record, beating her own 20:23



Posted by ;Wayne Dubose on 26/06/2022 08:06:10

26/06/2022  Abbey 10k, Ramsey  details
Sorry, no news report yet?

Posted by ;Wayne Dubose on 26/06/2022 12:08:38

29/06/2022  County Development Meet, St Ives  details
Sorry, no news report yet?

Posted by ;Wayne Dubose on 09/03/2022 09:53:35


No more News Records Found!
Latest Club Results
Latest eight

St Valentines 30k view

Birmingham Running Festival Half Marathon view

Parkruns view

Parkruns view

Parkruns view

Gransden Muddy Half Marathon view

Farnborough Half Marathon view

Parkruns view
HOME| CONTACTS| SITE MAINTAINED BY:Ian Marshall |DESIGNED BY Ian Marshall 2004 |
Any views expressed in discussion forums and members profiles present the opinions of the author,
and do not represent the opinions of Huntingdonshire Athletics Club.