TRACK &
FIELD
ROAD
RUNNING
CROSS
COUNTRY
SPORTSHALL
 

Members Login
Members, please log in here to access the members only areas:
Username

Password


Register Here

Forgot password?

London 2012 Web Site
Team GB (BOA)
Sport England
AAA Standards
English Schools Athletic Association Standards
British Athletics

News Archive Search

Search News:

Select a month, year & click Search

June 2017 News Reports

03/06/2017  BMC Meet, Milton Keynes  details
Joey Croft consolidated his third place in the Under 20 Men's 2000m steeplechase national rankings by knocking over a second off his personal best. Finishing in 3rd place, Joey recorded 6:02.09 to once again break his Under 20 Men's and Senior Men's club records. 800m Jodie Vuylsteke 2:21.69 (1); 800m Katie Wright 2:22.98 (1); 1500m Seb Darnell 4:53.87 (7); 1500m Issy Wilkins 5:00.94 (8); 1500m Amelia Darnell 5:11.00 (3), Katie Lawrence 5:30.42

Posted by ;Wayne Dubose on 04/06/2017 08:05:34

03/06/2017  Parkruns  details
Conditions weren't ideal at the Huntingdon parkrun as just one of 28 Hunts AC runners achieved a personal best. Well done to Brendan Rose who improved his best by 12 seconds to finish 44th in 22:58.

Cambridge Parkrun

Pos'n
Name
Time
Cat.
Age Grade
Notes
80/564
Jim Stocker
00:21:43
VM65-69
79.42%
Cambridge Parkrun PB stays at 00:19:12




Huntingdon Parkrun
Pos'n
Name
Time
Cat.
Age Grade
Notes

Ty Farrer





Casper Hiscock





Markus Downhill





Daniel Rigby





Ciaran Burke





Richard Hart





Jacob Dodge





Mike Rose





Brendan Rose





Bryan Nylander





Steve Mortimer





Caitlan Burke





Lizzie Burgess





Chloe Wilson





Steve Burke





Neil Carrington





Charlotte Murie





Molly Webster





Claire Webster





Julia Tebbs





Diane Bunch





Amy Steele





Jo Wilson





Barnaby Smith





Sarah Smith





Sandra Acton







  • Event Website/Results:http://www.parkrun.org.uk/
    Posted by ;  on 24/06/2017 00:03:43

  • 03/06/2017  British Athletics League, Chelmsford  details
    Competing as a higher-claim member for Bedford & County AC in the British Athletics League at Chelmsford, Richard Phelan achieved two season's bests, clearing 1.53m in the high jump and 3.28m in the pole vault.

    Posted by ;Wayne Dubose on 04/06/2017 08:05:52

    04/06/2017  Club Championships  details

    Congratulations to the Club Pentathlon Champions:
    U13B - Joel Isaac
    U15B - Joe Purbrick
    U13G - Lizzy Harrison
    U15G - Maisie Isaac

    In the 1500m steeplechase championship race, Dave Connell won the gold medal in the veteran's category and set a club record in the process with 4:50.5. At the other end of the age scale, three different Under 11 athletes set three different club records. In the U11G's long jump, and with her final jump of the competition, Moria Howard equalled the 37-year-old record of 3.78m set by Gillian Hassell. Moria has four month to make that record her own. Missing the U11B's 800m club record by 0.4 secs just five days earlier, 9-year-old Tom Waterworth ran as a guest in the U13/U15B's pentathlon 800m and made no mistake this time. By the start of the second lap, Tom gradually pulled away from his opponents and went on to win by over seven seconds. His time of 2:38.5 smashed Luke Scott's 12-year-old record of 2:44.87. Completely slipping by everyone's notice until I typed up the results, Nigel Coleman putt the 2.72kg shot out to 6.61m to break Joe Purbrick's Under 11 Boy's record of 6.34m set three years ago,

    U13B Pentathlon
    1 Joel Isaac
    75mH 17.7
    SP 5.21
    LJ 3.59
    HJ 1.28
    800m 3:07.0
    Points 754
    2 Ollie Francis
    75mH 19.4
    SP 5.41
    LJ 3.28
    HJ 1.31
    800m 2:56.2
    Points 721
    3 Ciaran Burke
    75mH 19.0
    SP 5.03
    LJ 3.18
    HJ 1.01
    800m 2:45.9
    Points 609
    U15B Pentathlon
    1 Joe Purbrick
    80mH 13.1
    SP 8.62
    LJ 4.51
    HJ 1.43
    800m 2:55.1
    Points 1690
    2 Ayo Opaleye
    80mH 15.5
    SP 7.23
    LJ 4.66
    HJ 1.49
    800m 2:55.8
    Points 1461
    3 Elliot Mortimer
    80mH 15.3
    SP 5.53
    LJ 3.41
    HJ 1.10
    800m 2:55.4
    Points 929
    4 Markus Downhill
    80mH 15.7
    SP 4.28
    LJ 3.74
    HJ 1.19
    800m DNF
    Points 837
    U13G Pentathlon
    1 Lizzy Harrison
    LJ 4.52
    70H 13.8
    SP 6.87
    HJ 1.19
    800m 2:55.3
    Points 1886
    2 Willow Bedding
    LJ 3.43
    70H 15.3
    SP 5.74
    HJ 1.10
    800m 2:56.0
    Points 1337
    3 Emily Hart
    LJ 3.68
    70H 14.7
    SP 7.52
    HJ 1.07
    800m 03:29.2
    Points 1292
    4 Tamzin Digpal-Race
    LJ 3.69
    70H 16.8
    SP 6.08
    HJ 1.16
    800m 3:26.5
    Points 1165
    5 Caitlan Burke
    LJ 3.06
    70H 17.7
    SP 3.65
    HJ 1.04
    800m 3:01.4
    Points 936
    U15G Pentathlon
    1 Maisie Isaac
    LJ 3.82
    75H 18.0
    SP 5.12
    HJ 1.22
    800m 3:16.4
    Points 1248

    800m
    1 Tom Waterworth 2:38.5
    2 Nigel Coleman 2:51.0
    70mH
    1 Moria Howard 15.6
    75mH
    1 Nigel Coleman 15.5
    1500mSC
    1 Dave Connell 4:50.5
    2 Matt Gough 6:35.8
    HJ
    1 Nigel Coleman 1.04
    HJ
    1 Moria Howard 1.13
    2 Ella Watson 1.10
    LJ
    1 Nigel Coleman 4.04
    LJ
    1 Moria Howard 3.78
    SP (2.72kg)
    1 Nigel Coleman 6.61



    Posted by ;Wayne Dubose on 04/06/2017 22:16:42

    04/06/2017  Flaming June Half Marathon, Histon  details
    4th Ty Farrer 80:16 (503 finishers)

    Posted by ;Wayne Dubose on 05/06/2017 15:04:51

    04/06/2017  UK Womens League Div 2, Stevenage  details
    Derek Darnell reports: Running in the UK Women’s League Div 2 match at Stevenage (as HCA athlete for N&E Beagles), just 16 hours after her 1500m PB at Milton Keynes, Amelia reduced her 800m best by 0.75s to 2.32.05. This despite setting off a bit quick and going through the bell in a 400m PB time!

    Posted by ;Wayne Dubose on 05/06/2017 08:42:33

    06/06/2017  5M Handicap Race  details
    1 Martin Quinn 56:45 (35:41), 2 Ieva Klavina (guest) 56:49 (39:55), 3 Katie Abbott 58:49 (41:55), 4 Simon Williams 59:38 (38:59), 5 Daniel Rigby 60:00 (33:47), 6 Peter German 60:20 (42:52), 7 Pauline Stocker 61:36 (41:40), 8 Bryan Nylander 65:42 (47:27), 9 Sandra Acton 89:30 (89:30) - actual times in brackets

    Posted by ;Wayne Dubose on 07/06/2017 10:13:39

    07/06/2017  Peterborough 5k Grand Prix, Ferry Meadows  details
    7 Dave Connell 16:35, 26 Tom Walker 17:42, 30 Rod McKee 17:57, 32 Ian Gallagher 18:01, 35 Sean Barker 18:16, 51 Steve Church 18:57, 106 Derek Darnell 20:27, 112 Daniel Woolf 20:40, 132 Kelly Crawford 21:15, 160 Jim Stocker 21:56, 165 Alan Burgin 22:03, 166 Caroline King 22:06, 227 Chloe Wilson 24:34, 296 Hilary McConville 27:56, 347 Jo Wilson 35:29 (354 finishers)

    Posted by ;Wayne Dubose on 09/06/2017 13:02:30

    07/06/2017  Eastern Masters League, Kings Lynn  details

    Top Hunts AC performer at the second veteran's league meet of the season was Richard Phelan who set a new divisional record when clearing 1.58m to win the M50 high jump.  Also, in the field, Jo Abel and Sandra Pedley swept the women's triple jump.  Competing in this event for the first time, Jo pulled out a winning leap of 8.36m in the W35 category, just 14 cms from the club veteran women's record, while Sandra covered 7.30m to win the W50 competition.

     

    200m M35-49

     

    2

    Yinka Opaleye

    25.7

     

    200m M50-59

     

    4

    Richard Phelan

    29.2

     

    200m Non-scoring

     

     

    Steve Mortimer

    29.6

     

    1500m M50-59

     

    4

    Philip Young

    6:15.7

     

    Javelin M35-49 (800gm)

     

    3

    Steve Burke

    30.64

     

    Javelin M50-59 (700gm)

     

    2

    Robert Ellingham

    20.75

     

    Javelin M60-69 (600gm)

     

    4

    Kevin Bates

    17.75

     

    Discus M35-49 (2Kg)

     

    2

    Steve Burke

    27.50

     

    Discus M50-59 (1.5Kg)

     

    1

    Robert Ellingham

    29.53

     

    Triple Jump M50-59

     

    2

    Richard Phelan

    10.76

     

    High Jump M35-49

     

    2

    Steve Mortimer

    1.30

     

    High Jump M50-59

     

    1

    Richard Phelan

    1.58

     

    High Jump M60+

     

    2

    Wayne DuBose

    1.20

     

    200m W35-49

     

    5

    Sandra Acton

    73.2

     

    80mH W50-59 (76.2cm)

     

    3

    Penny Butcher

    20.1

     

    Javelin W35-49 (600gm)

     

    6

    Sandra Acton

    7.23

     

    Javelin W50-59 (500gm)

     

    3

    Penny Butcher

    15.58

     

    Discus W35-49 (1Kg)

     

    5

    Sandra Acton

    9.83

     

    Discus W50-59 (1Kg)

     

    3

    Sandra Pedley

    11.07

     

    Triple Jump W35

     

    1

    Joanne Abel

    8.36

     

    Triple Jump W50-59

     

    1

    Sandra Pedley

    7.30

     

    High Jump W35-49

     

    2

    Joanne Abel

    1.23

     

    High Jump W50-59

     

    2

    Penny Butcher

    1.26

     



    Posted by ;Wayne Dubose on 09/06/2017 08:42:37

    10/06/2017  Peterborough parkrun  details
    Joey Croft finished 2nd in 16:01, a PB by 16 seconds.

    Posted by ;Wayne Dubose on 10/06/2017 15:57:20

    10/06/2017  Parkrun PBs, Huntingdon  details

    Mark Barry finished first in the Huntingdon parkrun with a new personal best of 17:20. Mark consolidated his third place in the all-time club rankings and is now just six seconds from the top spot. Finishing in the runner-up position, 14-year-old newcomer Casper Hiscock ran his best-ever time of 18:44 to enter the rankings in 19th place. Two places back in 4th, Mark Wishart ran 19:33 which is not only a personal best but also sees him enter the rankings in 29th spot.  Seb Darnell, running over this course for the first time in two years, improved his PB by a massive 2:33, finishing 13th with 20:22.  In a field of 353, Daniel Rigby brought his best down to 20:31 in 16th place.



    Posted by ;Wayne Dubose on 10/06/2017 18:00:12

    11/06/2017  East Anglian League, Great Yarmouth  details

    Huntingdonshire AC's two-hour journey to Great Yarmouth for the second East Anglian League meet was well rewarded as the Under 13 and Under 15 teams performed magnificently to stay on track for the grand final in September.

     

    The Under 13 Girls team are now two for two as they won their second league meet in succession finishing on 113 points, 20 points ahead of hosts Great Yarmouth and 27 points ahead of Norwich.  Lizzy Harrison was in excellent form as she won three individual A string events and also anchored the relay team to victory and a new club record.  In the 100m, Lizzie equalled her own club record of 13.5 secs which puts her in the top 30 in the country.  She won her 200m race by almost a second in 28.2 secs and also comfortably placed first in the long jump by over half a metre with a new personal best of 4.68m.  This moves her up from 27th into the top 15 in the national rankings.  Lizzy finished off the meet by teaming up with Macy Taylor, Tamzin Digpal-Race and Daisy Coulson-Bascombe to not only win the 4x100m by 30 metres but also remove close to a second from the club U13G record with 55.8 secs.  This was not a one-girl team as Lizzie was superbly back up in the sprints by Macy who won the B string 100m in 14.0 and Daisy who took victory in the 200m B string race with 29.1 secs.  Macy picked up another win in the A string 70m hurdles with a personal best 12.7 secs while Willow Bedding won the B string race in 14.4 secs.  Out in the field, Tamzin cleared 1.25m for the A string high jump win while Charlotte Smith placed first in the B string with 1.15m.

     

    The Under 15 Boys were also in top form and but for a timing conflict would have beaten Norwich to win the meet.  In the event, they finished just six points behind and still remain top of the league table.  Having now recovered from injury which prevented him competing in the county championships, Julian Priest returned with a bang as he consolidated his 4th place in the national rankings by winning the A string 200m in a club record-equalling 23.2 secs.  He returned later to win the A string 300m in 37.1 secs, a mere 0.1 secs from his own club record which places him 5th in the country.  In the 80m hurdles, Joe Purbrick brought his best down by a huge half a second to win in 12.2 secs which sees him enter the national top 25.  Joe wasn't finished yet as he won the A string high jump with 1.40m with Ayo Opaleye taking the B string win with the same height.  At the tail end of the meet, Julian, Joe and Ayo linked up with Elliot Mortimer to narrowly beat Norwich in the 4x100m in 50.5 secs.  In the A string hammer throw, Thomas Smith improved on his best by close to two metres to win with 24.23m, a distance which sees him enter the top 100 in the national rankings.

     

    Despite a weakened team, the Under 15 Girls exceeded all expectations by finishing second in the team competition.  Their sole A string winner was Issy Wilkins who took the 1500m by over 10 seconds with 5:11.6 but the underlying support by the rest of the small team kept them on track for the grand final.

     

    The Under 13 Boys finished 3rd with 84 points which consolidates their top 8 placing in the league standings.

     

    Three further club records also fell.  In the Under 11 Boys 600m, Tom Waterworth improved his best by 0.7 secs to win the race with 1:52.1.  Andrea Linnell placed 5th in the Senior Women's 100m with 13.9 secs but still reduced her veteran women's club record by 0.6 secs.  Moria Howard broke the 37-year-old Under 11 Girls long jump club record of 3.78m set by Gillian Hassell in 1980 with 3.87m.  Six club records at one meet is probably a club record!


    U13G:  100m A Lizzy Harrison 13.5 (1) Club Record, B Macy Taylor 14.0 (1); 200m A Lizzy Harrison 28.2 (1), B Daisy Coulson-Bascombe 29.1 (1); 800m A Willow Bedding 2:54.2 (3), B Cerys Davis 2:58.4 (1); 1500m A Caitlan Burke 6:01.7 (4); 70mH A Macy Taylor 12.7 (1), B Willow Bedding 14.4 (1); HJ A Tamzin Digpal-Race 1.25 (1), Charlotte Smith 1.15 (1); LJ A Lizzy Harrison 4.68 (1), B Macy Taylor 3.70 (2); SP A Emily Hart 6.97 (3), B Caitlan Burke 3.93 (4); DT A Emily Hart 15.27 (2), B Tamzin Digpal-Race 12.74 (2); 4x100m Daisy Coulson-Bascombe, Macy Taylor, Tamzin Digpal-Race, Lizzy Harrison 55.8 (1) Club Record; Team result 1st 113 pts


    U13B:  100m A Jamie Abel 14.6 (4), B Joel Isaac 15.0 (3); 200m A Joel Isaac 31.7 (5), B Finlee Johnson 32.0 (4); 800m A Ollie Francis 2:49.7 (3); 1500m A Jason Hart 5:10.8 (2), B Ciaran Burke 5:32.7 (1); 75mH A Finlee Johnson 14.9 (5), B Ollie Francis 16.5 (2); HJ A Ollie Francis 1.25 (2), B Liam Bridges 1.10 (3); LJ A Jamie Abel 3.66 (6), B Ciaran Burke 3.09 (6); SP A Finlee Johnson 6.69 (3), B Adam Batterbee 6.01 (1); DT A Adam Batterbee 17.02 (2); JT A Ciaran Burke 16.24 (4); 4x100m 61.7 (4); Team result - 3rd 84 points


    U15G:  100m A Hannah Bridges 13.8 (3), B Issy Wilkins 14.8 (3); 200m A Ella Reed 29.0 (4), B Maisie Isaac 32.5 (4); 300m A Ella Reed 49.0 (3), B Lotti Knights 47.1 (3); 800m A Lotti Knights 2:34.4 (2), B Ellie Linnell 2:54.3 (2); 1500m A Issy Wilkins 5:11.6 (1); 75mH A Ella Reed 15.3 (3); HJ A Hannah Bridges 1.40 (2), B Maisie Isaac 1.25 (2); LJ A Lotti Knights 4.46 (3), B Hannah Bridges 4.10 (3); SP A Ellie Linnell 5.30 (5), B Emma Phipps 4.21 (4); DT A Ella Couchman 12.73 (3), B Maisie Isaac 11.82 (2); HT A Ella Couchman 16.15 (3); JT A Ella Couchman 12.22 (3), B Ellie Linnell 9.89 (4); 4x100m 58.9 (4); Team result 2nd 111 pts


    U15B:  100m A Ayo Opaleye 12.8 (3), B Elliot Mortimer 13.9 (2); 200m A Julian Priest 23.2 (1), B Elliot Mortimer 29.6 (2); 300m A Julian Priest 37.1 (1), B Henry Waller 48.5 (3); 800m A Markus Downhill 2:29.6 (2), B Henry Waller 2:42.1 (2); 80mH A Joe Purbrick 12.2 (1), B Elliot Mortimer 15.1 (2); HJ A Joe Purbrick 1.40 (1), B Ayo Opaleye 1.40 (1); TJ A Ayo Opaleye 9.78 (2), B Henry Waller 8.46 (2); SP A Thomas Smith 9.06 (3), B Matthew Bell 6.41 (2); DT A Thomas Smith 26.30 (2), B Matthew Bell 13.06 (2); HT A Thomas Smith 24.23 (1); JT A Markus Downhill 11.46 (2), B Matthew Bell 10.64 (1); 4x100m Elliot Mortimer, Ayo Opaleye, Joe Purbrick, Julian Priest 50.5 (1); Team result 2nd 143 pts


    SW:  100m A Andrea Linnell 13.9 (5) Club Record, B Vicky Burke 15.9 (4); LJ A Jo Abel 3.61 (6), B Moji Opaleye 3.26 (3); TJ A Jo Abel 8.35 (3), B Moji Opaleye 6.37 (1); SP A Vicky Burke 6.21 (3), B Moji Opaleye 5.35 (3)


    SM:  100m A Yinka Opaleye 12.6 (5), B Steve Mortimer 13.9 (3); 800m A Peter Downhill 2:13.5 (2); SP A Steve Burke 8.32 (4), B Yinka Opaleye 7.72 (2); DT A Steve Burke 25.43 (2); JT A Steve Burke 28.77 (2), B Steve Mortimer 19.54 (2)


    Non-scoring:


    70H

    U13G

    Lily Rutterford

    14.1

    100

    U13G

    Sophie Bambridge

    14.8

    100

    U13G

    Lily Rutterford

    15.1

    100

    U13G

    Rosie Linnell

    15.9

    100

    U13G

    Cerys Davies

    16.5

    200

    U13G

    Sophie Bambridge

    32.6

    200

    U13G

    Rosie Linnell

    34.5

    200

    U13G

    Lily Rutterford

    36.1

    200

    U13G

    Cerys Davies

    34.6

    JT

    U13G

    Charlotte Smith

    8.50

    SP

    U13G

    Rosie Linnell

    4.13

    75H

    U13B

    Joel Isaac

    17.1

    LJ

    U13B

    Liam Bridges

    2.81

    JT

    U13B

    Adam Batterbee

    12..52

    200

    U15B

    Markus Downhill

    30.9

    Relay

    U13G

    Hunts AC

    60.4

    600

    U11B

    Tom Waterworth

    1.52.1

    600

    U11B

    Nigel Coleman

    1.57.6

    600

    U11G

    Ella Watson

    2.25.5

    600

    U11G

    Grace Hart

    2.33.3

    80

    U11B

    Nigel Coleman

    11.4

    80

    U11B

    Tom Waterworth

    12.5

    80

    U11B

    Toby Carroll

    12.7

    80

    U11G

    Ella Watson

    13.6

    80

    U11G

    Lizzie Francis

    14.3

    80

    U11G

    Grace Hart

    14.4

    80

    U11G

    Ruby Charter

    12.9

    80

    U11G

    Moria Howard

    12.4

    LJ

    U11G

    Moria Howard

    3.87

    LJ

    U11G

    Ruby Charter

    3.20

    LJ

    U11B

    Tom Waterworth

    3.35

    LJ

    U11B

    Toby Carroll

    3.30

    SP

    U11B

    Nigel Coleman

    5.91

    SP

    U11B

    Toby Carroll

    4.75

    SP

    U11G

    Lizzie Francis

    4.35

    SP

    U11G

    Moria Howard

    3.58




    Posted by ;Wayne Dubose on 18/06/2017 17:01:58

    11/06/2017  Sutton Beast 10k  details
    51 Claire Webster 51:54, 83 Kim Laud 54:53, 141 James Haycock 63:14 (211 finishers) Sutton Mini-Beast 2.5k: 3 Hartley Green 11:50, 53 Molly Webster 15:54 (300 finishers)

    Posted by ;Wayne Dubose on 12/06/2017 08:48:04

    13/06/2017  Kettering Open  details

    Running into a slight headwind, Lizzy Harrison reduced her Under 13 Girls 100m club record down from 13.65 to 13.61.  This equates to a 13.4 sec hand time which would place her 14th in the country.

    75m:  4 Ruby Charter 12.46; 100m R1:  4 Maisie Isaac 15.26; 100m R2:  6 Ellie Linnell 14.61, 7 Ella Reed 14.63; 100m R3: 4 Lizzy Harrison 13.61 w/s -0.3 Club Record; 100m R5:  3 Yinka Opaleye 12.60, 6 Ayo Opaleye 13.21; 150m:  2 Ruby Charter 25.27; 20m R2:  5 Ellie Linnell 30.37; 200m R3:  2 Lizzy Harrison 28.04; 200m R5:  3 Ayo Opaleye 27.44; 300m:  5 Ellie Linnell 49.34, 6 Maisie Isaac 51.59; 400m:  3 Katie Wright 62.21; 600m:  2 Tom Waterworth 1:53.14, 16 Ruby Charter 2:33.74




    Posted by ;Wayne Dubose on 14/06/2017 10:48:16

    17/06/2017  Southern Athletics League, St Albans  details
    Men's A 100m
    3 Owen King 11.5
    Men's B 100m
    1 Matt Gough 11.7
    Men's A 200m
    3 Owen King 23.1
    Men's B 200m
    2 Matt Gough 24.3
    Men's A 400m
    5 Seb Darnell 60.9
    Men's B 400m
    5 Derek Darnell 70.3
    Men's A 800m
    4 Peter Downhill 2:10.5
    Men's B 800m
    4 Geoff Brewster 2:27.0
    Men's A 1500m
    4 Mark Barry 4:30.8
    Men's B 1500m
    4 Ty Farrer 4:42.4
    Men's A 5000m
    2 Mark Barry 16:40.0
    Men's B 5000m
    2 Ty Farrer 17:19.6
    Men's A 400mH
    4 Richard Phelan 77.9
    Men's A 2000m Steeplechase
    4 Derek Darnell 8:55.3
    Men's A High Jump
    3 Jamie Francklin 1.65
    Men's B High Jump
    3 Yinka Opaleye 1.45
    Men's A Pole Vault
    5 Yinka Opaleye 2.00
    Men's A Long Jump
    6 Matt Gough 5.02
    Men's B Long Jump
    5 Jamie Francklin 4.73
    Men's A Triple Jump
    3 Jamie Francklin 10.50
    Men's B Triple Jump
    4 Seb Darnell 8.59
    Men's A Shot Putt
    6 Bob Ellingham 8.49
    Men's B Shot Putt
    1 Steve Burke 8.29
    Men's A Discus
    5 Bob Ellingham 27.35
    Men's B Discus
    1 Steve Burke 26.69
    Men's A Hammer
    2 Bob Ellingham 33.46
    Men's B Hammer
    1 Steve Burke 24.66
    Men's A Javelin
    6 Steve Burke 28.76
    Men's B Javelin
    6 Bob Ellingham 18.58
    Men's 4x400m
    4 4:17.5
    Women's A 100m
    6 Sandra Acton 29.7
    Women's A 200m
    4 Aleta Fraylich 29.9
    Women's B 200m
    4 Amelia Darnell 31.9
    Women's A 400m
    5 Aleta Fraylich 71.8
    Women's B 400m
    4 Sandra Acton 2:34.9
    Women's A 800m
    5 Amelia Darnell 2:36.0
    Women's B 800m
    5 Charlotte Murie 3:13.6
    Women's A 1500m
    4 Charlotte Murie 7:00.7
    Women's A 100mH
    2 Lydia Thomas 18.4
    Women's A 400mH
    2 Lydia Thomas 76.9
    Women's A High Jump
    3 Lydia Thomas 1.45
    Women's A Long Jump
    5 Aleta Fraylich 3.95
    Women's B Long Jump
    3 Charlotte Murie 3.50
    Women's A Shot Putt
    4 Tracy Burton 7.19
    Women's B Shot Putt
    3 Mia Fairbrother-Burton 6.99
    Women's A Discus
    5 Mia Fairbrother-Burton 17.98
    Women's B Discus
    3 Tracy Burton 16.66
    Women's A Hammer
    4 Mia Fairbrother-Burton 27.11
    Women's B Hammer
    1 Tracy Burton 20.94
    Women's A Javelin
    6 Tracy Burton 12.95
    Women's B Javelin
    4 Charlotte Murie 10.86
    Women's 4x400m
    4 5:38.3



    Posted by ;Wayne Dubose on 19/06/2017 12:24:54

    18/06/2017  Anglian Schools Championships, Cambridge  details

    Hunts AC athletes excelled at the Anglian Schools Championships at Cambridge with five wins from four athletes.  In the Junior Boys longer sprints, Julian Priest totally dominated.  Julian won the 200m in 22.8, beating his own U15B club record of 23.2.  He also took the 300m in 36.7 which improved his previous club record by 0.3 secs.  In the Junior Boys 80m hurdles, Joe Purbrick improved his best by 0.4 secs to win with 11.8 secs.  In the Inter Girls 1500m, Shannon Flockhart won the 1500m in 4:44.3 while Joey Croft won the Senior Boys race in 4:04.2.

    Junior Boys:  100m Joe Purbrick 12.0 (5); 200m Julian Priest 22.8 (1) Club Record; 300m Julian Priest 36.7 (1) Club Record; 80mH Joe Purbrick 11.8 (1); DT Thomas Smith 28.14 (5); HT Thomas Smith 22.86 (5)

    Junior Girls:  1500m Issy Wilkins 5:09.0 (8)

    Inter Boys:  1500m Conall McGinness 4:24.7 (non-scorer)

    Inter Girls:  300m Katie Wright 43.4 (3), 800m Katie Wright 2:23.7 (3); 1500m Shannon Flockhart 4:44.3 (1); TJ Eleanor Phipps 8.24 (5)

    Senior Boys:  100m Owen King 11.1 (2), 200m Owen King 22.8 (2); 1500m Joey Croft 4:04.2 (1)




    Posted by ;Wayne Dubose on 20/06/2017 12:52:12

    18/06/2017  Run Bedford 10k  details
    38 Rod McKee 37:47, 44 Sean Barker 38:32 (959 finishers)

    Posted by ;Wayne Dubose on 19/06/2017 09:13:03

    18/06/2017  Huntingdon Junior Parkrun  details
    1 Angus LAWRENCE 06:43 5 Markus DOWNHILL 07:13 6 Edward LAWRENCE 07:31 7 Tom WATERWORTH 07:32 10 Brendan ROSE 07:41 14 Aaron HAWKINS 08:18 33 Macy TAYLOR 9:59 37 Molly WEBSTER 10:13 221 finishers

    Posted by ;Wayne Dubose on 18/06/2017 19:27:37

    20/06/2017  Corby Open  details
    75m Moria Howard 12.1 (4); 300m Moria Howard 53.3 (4); Henry Waller 49.0 (4); 800m Henry Waller 2:37.2 (1), Tom Waterworth 2:40.7 (4)


    Posted by ;Wayne Dubose on 22/06/2017 09:31:53

    21/06/2017  County Development Meet, St Ives  details

    Dave Connell won the silver medal in the Senior Men's 3000m steeplechase county championship race and set Hunts AC's 75th club record of the year with 10:21.83, breaking his own two-year-old veteran men's record by 3.5 seconds and placing him 4th in the M40 national rankings.  Jo Abel added 9 cms to her Hunts AC veteran women's long jump record leaping out to 4.25m. This ranks her 8th for her age group in the country.

     

    100 Round 1 -1.2

    4 Matthew Gough U17M 11.86

    6 Joseph Purbrick U15B 12.29

    100 Round 1 -1.0

    4 Ayo Opaleye U15B 13.19

    5 Lizzy Harrison U13G 13.73

    100 Round 1 -1.2

    3 Elliot Mortimer U15B 14.27

    4 Macy Taylor U13G 14.29

    5 Daniella Scholes U15G 14.78

    100 Round 1 -0.8

    2 Lucy Small U15G 14.57

    3 Ellie Linnell U15G 14.87

    4 Sophie Bambridge U13G 15.14

    6 Maddie Willis U13G 16.57

    100 Round 1 -0.2

    1 Miles Durston U15B 13.98

    3 Markus Downhill U15B 15.14

    4 Maisie Isaac U15G 15.19

    100 Round 1 -0.7

    1 Tamzin Digpal-Race U13G 15.45

    2 Leia Wilson U13G 15.62

    4 Vicky Burke W40 16.68

    100 Round 2 -1.8

    5 Matthew Gough U17M 11.97

    100 Round 2 -1.5

    4 Ayo Opaleye U15B 13.37

    5 Lizzy Harrison U13G 13.74

    100 Round 2 -1.4

    1 Elliot Mortimer U15B 14.25

    2 Miles Durston U15B 14.40

    3 Macy Taylor U13G 14.42

    5 Daniella Scholes U15G 14.65

    6 Lucy Small U15G 14.76

    100 Round 2 -1.0

    1 Ellie Linnell U15G 14.96

    3 Tamzin Digpal-Race U13G 15.40

    4 Sophie Bambridge U13G 15.42

    5 Maisie Isaac U15G 15.67

    100 Round 2 -1.0

    1 Leia Wilson U13G 15.77

    4 Vicky Burke W40 16.85

    800

    7 Geoff Brewster M55 2:26.97

    9 Jason Hart U13B 2:31.75

    800

    2 Henry Waller U15B 2:36.35

    3 Katie Lawrence U17W 2:41.75

    4 Ed Lawrence U13B 2:43.16

    8 Caitlan Burke U13G 3:00.80

    9 Cerys Davis U13G 3:02.79

    1500

    3 Peter Downhill V45 4:41.3

    5 Casper Hiscock U17M 4:59.3

    6 Markus Downhill U15B 5:00.7

    1500

    2 Ciaran Burke U13B 5:31.6

    3000m SC

    2 David Connell M40 10:21.83

    80 -2.3

    1 Nigel Coleman U11 11.73

    3 Jack Woods U11 13.29

    80 -1.5

    1 Moria Howard U11 12.66

    2 Ruby Charter U11 13.03

    4 Eleanor Townsend U11 13.95

    5 Molly Webster U11 14.32

    80 -1.1

    1 Toby Carroll U11 12.92

    4 Aaron Hawkins U11 13.75

    5 Ella Watson U11 13.80

    80 -2.9

    2 Alex Mortimer U11 12.54

    5 Grace Hart U11 14.66

    150 -1.2

    1 Nigel Coleman U11 22.16

    3 Jack Woods U11 24.88

    150 -0.8

    2 Alex Mortimer U11 24.43

    4 Aaron Hawkins U11 26.60

    5 Toby Carroll U11 26.69

    150 -0.8

    1 Moria Howard U11 25.19

    2 Ruby Charter U11 26.08

    4 Eleanor Townsend U11 27.06

    5 Katie Robinson U11 27.29

    6 Molly Webster U11 28.61

    150 -0.7

    4 Grace Hart U11 28.63

    Long Jump

    1 Jamie Abel U13B 3.46

    4 Tamzin Digpal-Race U13G 3.86

    5 Lizzy Harrison U13G 4.42

    1 Ayo Opaleye U15B 4.71

    2 Joseph Purbrick U15B 4.85

    1 Ellie Linnell U15G 3.34

    2 Maisie Isaac U15G 3.72

    4 Lucy Small U15G 3.95

    1 Matthew Gough U17M 5.22

    1 Jo Abel W40 4.25

    DT Weights correct for age-groups

    2  Steve Burke M40 26.95

    1 Thomas Smith U15B 29.17

    1 Ciaran Burke U13B 11.80

    2 Emily Hart U13G 17.96

    3 Caitlan Burke U13G 11.79

    5 Maisie Isaac U15G 12.49

    6 Ellie Linnell U15G 11.35

    SP Weights correct for age-groups

    2 Steve Burke M40 8.00

    1 Thomas Smith U15B 8.81

    2 Emily Hart U13G 7.19

    3 Daniella Scholes U15G 6.30

    1 Jo Couchman W40 6.30

    2 Vicky Burke W40 6.26

    SP Shot Under 11's 2.72kg

    1 Nigel Coleman U11 5.71

    2 Alex Mortimer U11 5.17

    3 Toby Carroll U11 4.79

    4 Aaron Hawkins U11 4.72

    1 Katie Robinson U11 5.44

    2 Ella Watson U11 3.99

    3 Moria Howard U11 3.90

    5 Eleanor Townsend U11 3.51

    6 Ruby Charter U11 3.16




    Posted by ;Wayne Dubose on 26/06/2017 11:22:43

    23/06/2017  Friday 5, Bury St Edmunds  details
    Alan Burgin reports: Katy and I both ran the Friday 5 race at Bury St Edmunds on Friday 23rd June. It is part of the Suffolk series of 5 mile races all held on a Friday evening. All the races are very competitive and are well organised by local clubs, so always worth supporting. Katy ran very well to finish 154/431 in a time of 37:22. I was 162/431 in 37:38.

    Posted by ;Wayne Dubose on 26/06/2017 15:05:23

    24/06/2017  Peterborough Parkrun, 24 Jun 2017  details
    Joey Croft became the first Hunts AC runner to duck under 16 minutes over a parkrun course. Finishing in 2nd place out of 522, Joey ran 15:55 to beat his previous best by 6 seconds and set a new JM15-17 course record. Joey has just under 11 months remaining to improve upon his new record.

    Posted by ;Wayne Dubose on 26/06/2017 08:33:31

    24/06/2017  Eastern Counties Championships, Cambridge  details

    At the Eastern Counties Championships held at Cambridge, Elliot Mortimer took home a gold medal while Lizzy Harrison won three medals and set two records.  In the Under 15 Boys 80m hurdles, Elliot Mortimer placed 1st, bringing his personal best down from 15.1 to 14.55.  His time was one of the few run with a legal wind reading.  With the assistance of wind speeds over the allowable limit, Lizzy Harrison ran the club's fastest-ever Under 13 Girls times over 100m and 200m.  Her 100m time of 13.43 secs earned her a silver medal and a record which shall stand alongside her 13.55 secs which was run with a legal wind.  In her 200m heat, Lizzy ran 27.51 which shall stand alongside the 27.5 secs ran by Caroline Pearce almost a quarter of a century ago.  Lizzy's efforts over these two events sapped her of energy in her later events but she still came away with a silver in the long jump and a bronze in the 200m final.  A further four medals came Hunts AC's way with Emily Hart winning silver in the Under 13 Girls shot putt with 7.49m, Ayo picking up silver in the high jump (1.40m) and a bronze in the long jump with a personal best 4.79m despite jumping into a strong wind and veteran Neil Carrington winning the bronze medal with a 11.69m effort in the Senior Men's triple jump.

    Under 13 Boys:  800m - 5th Joel McGinness 2:30.98, 6th Jason Hart 2:33.06

    Under 15 Boys:  100m - 7th Ayo Opaleye 12.76, 8th Elliot Mortimer 13.85 (w/s + 4.5); 200m - 5th Elliot Mortimer 29.35 (w/s +3.3); 80mH - 1st Elliot Mortimer 14.55 (w/s +2.0); HJ - 2nd Ayo Opaleye 1.40; LJ - 3rd Ayo Opaleye 4.79

    Under 17 Men:  800m - 5th Conall McGinness 2:04.5

    Senior Men:  TJ - 3rd Neil Carrington 11.69; SP - 8th Yinka Opaleye 8.86

    Under 13 Girls:  100m- 2nd Lizzy Harrison 13.43 Club Record (w/s +2.7); 200m heat - 1st Lizzy Harrison 27.55 Club Record (w/s +6.5); 200m final - 3rd Lizzy Harrison 29.17 (w/s +2.3); LJ - 2nd Lizzy Harrison 4.33; SP - 2nd Emily Hart 7.49

    Under 15 Girls:  100m heat - 5th Ella Read 14.22 (w/s +3.9)

    Under 17 Women:  800m - 5th Katie Wright 2:38.46




    Posted by ;Wayne Dubose on 26/06/2017 11:52:47

    25/06/2017  Ramsey 10k  details
    At the Ramsey 10k race, Huntingdonshire AC dominated proceedings by taking home nine of the trophies on offer. Dave Connell led the way for the club, finishing 3rd overall in 34:08, his fastest time for three years. Behind Dave, the trophies piled up with the following winning their respective age groups: Mark Barry (M35) 34:28, Ty Farrer (M40) 35:29, Sean Barker (M50) 38:29, Shane Hunt (M55) 40:13, Alan Burgin (M60) 46:33, Jim Stocker (M65) 44:54. On the women's side, Amelia Darnell placed 1st in the Under 20 Women's category while 13-year-old Issy Wilkins was first girl in the 2.1K fun run with 8:34. 3 Dave CONNELL 34:08 4 Mark BARRY 34:28 5 Tyrone FARRER 35:29 13 Rod MCKEE 37:25 15 Ian GALLAGHER 38:01 20 Sean BARKER 38:29 32 Shane HUNT 40:13 38 Andrew ENTICKNAP 41:09 39 Daniel RIGBY 41:13 41 Ian MARSHALL 41:15 45 Mark WISHART 41:53 52 Derek DARNELL 42:37 64 Martin QUINN 44:14 73 Jim STOCKER 44:54 87 Alan BURGIN 46:33 101 Katy BURGIN 47:27 109 Caroline Louise KING 48:11 113 Simon WILLIAMS 48:22 118 Amelia DARNELL 49:21 122 Claire WEBSTER 49:43 127 Ursula BIRD 49:57 131 Bruce GRIMLEY 50:14 152 Lizzie BURGESS 51:30 154 Kim LAUD 51:41 175 Katie ABBOTT 52:59 194 Pauline STOCKER 54:16 198 Diane BUNCH 54:20 200 Christina MARSHALL 54:29 205 Vicky BURKE 55:04 210 Steve BURKE 55:23 220 Amy STEELE 55:50 267 James HAYCOCK 58:56 297 Peter WHITEHEAD 63:10 FUN RUN 4 Sebastian DARNELL 8:21 5 Issy WILKINS 8:34 7 Ciaran BURKE 8:51 28 Caitlan BURKE 10:20 49 Cerys DAVIS 11:08 76 James WISHART 12:56 101 Webster MOLLY 14:11 177 Sandra ACTON 21:42

    Posted by ;Wayne Dubose on 26/06/2017 12:32:45

    25/06/2017  BMAF Champs, Birmingham  details
    Competing in the British Masters Championships in Birmingham, Richard Phelan retained his national title with a 1.55m clearance. Rushing to the pole vault afterwards, Richard cleared 3.00m for the silver medal.

    Posted by ;Wayne Dubose on 26/06/2017 08:46:36


    No more News Records Found!
    Latest Club Results
    Latest eight

    London Vitality 10000 view

    Great Manchester Run Half Marathon view

    Edinburgh Marathon view

    Edinburgh Marathon Festival Junior 5k view

    Parkruns view

    Parkruns view

    Eye 10k view

    Parkruns view
    HOME| CONTACTS| SITE MAINTAINED BY:Ian Marshall |DESIGNED BY Ian Marshall 2004 |
    Any views expressed in discussion forums and members profiles present the opinions of the author,
    and do not represent the opinions of Huntingdonshire Athletics Club.